Korean customer places an order for two large Liebherr cranes with 3,150 mt and 4,000 mt load moment

Korean customer places an order for two large Liebherr cranes with 3,150 mt and 4,000 mt load moment

Liebherr-Werk Biberach GmbH has been awarded an order to supply two large cranes by Daewoo-Shipbuilding & Marine Engineering Co., Ltd. (South Korea).

Daewoo-Shipbuilding & Marine Engineering Co., Ltd. (South Korea) placed an order with Liebherr-Werk Biberach GmbH for the supply of a large 3150 HC 70 crane for stationary application at a Korean shipyard. In order to handle large prefabricated ship components, this crane will have a load moment of 3,150 mt.

The complete crane which will be permanently installed on a gantry weighs 570 tonnes. It has a hook height of 45 m and a maximum working radius of 60 m. The maximum load capacity at a working radius of 60 metres is 55 metric tons in 4-reeved hook operation, which corresponds to a weight of around 43 VW Golf cars. To suit local conditions, on the one hand, the crane has to run on rails and, on the other, allow large HGVs to pass through as part of a cross-traffic flow. This calls for a gantry with 12 x 12 m supports and a headroom of 9 m.

The drive and control equipment, which has been developed by Liebherr-Werk Biberach GmbH itself, enables the drives to be optimally matched to the particular application. All drivelines are continuously variable in speed.

The first 3150 HC 70 crane was delivered in March 2005.

An additional contract to build an even bigger crane has recently been awarded. This crane, the 4000 HC 70, will be a giant, with a load moment of 4,000 metric tons. It will be used in the same dockyard as the 3150 HC 70, and will be supplied to the customer at the end of 2005.

Zpět

Contact us

Vyplněním a odesláním formuláře uděluji svůj výslovný souhlas k tomu, aby obchodní společnost KRANIMEX spol. s r.o., IČ: 48116882, se sídlem Nedokončená 1638, 198 00 Praha 9 - Kyje, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 16905, jakožto správce osobních údajů dle příslušných právních předpisů (dále jen „správce“) zpracovávala, uchovávala, shromažďovala a nakládala (dále jen „zpracování osobních údajů“) za účelem marketingového využití tyto mé osobní údaje: jméno, příjmení, telefonní kontakt, e-mail, údaje o komunikaci se mnou a veškeré další osobní údaje mnou poskytnuté. Tento souhlas uděluji na dobu neurčitou a jsem si vědom(a) toho, že jej mohu kdykoliv odvolat; požadovat po shora uvedeném správci informaci, jaké mé osobní údaje jsou jím zpracovávány; požadovat vysvětlení ohledně zpracování osobních údajů; vyžádat si přístup ke zpracovaným osobním údajům; požadovat opravu nebo aktualizaci zpracovaných osobních údajů; požadovat výmaz zpracovaných osobních údajů, uplatňovat námitky proti zpracování osobních údajů a dále v případě pochybností o dodržování povinností souvisejících se zpracováním osobních údajů se obrátit na správce nebo na Úřad pro ochranu osobních údajů. Nad rámec výše uvedeného souhlasím i s tím, že zpracováním může zpracovatel pověřit třetí osobu, jakožto zpracovatele.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace